Máte dotaz nebo se chcete objednat? Volejte 499 859 755 nebo 499 813 978

Hemoroidy

Hemoroidální choroba je postupně progredující onemocnění, při kterém bez účinné terapie postupně narůstá velikost hemoroidů a obtíže jimi způsoboné.

Co jsou hemoroidy ?

Fyziologicky se v řitním kanále v typických místech nachází polštářkovité cévní struktury ( vaskulární plexy ), které se podílí na správné kontinenci větrů a stolice. Patologicky zvětšené tyto cévní struktury se označují jako hemoroidy.  Hemoroidy se podle stupně klinických změn dělí na 4 stádia.

Jak se hemoroidy projevují ?

Nejčastějším příznakem je krvácení jasně červené barvy při stolici nebo po stolici, dále tlak či pocit plnosti v konečníku, vlhkost, svědění nebo špinění, podráždění okolní kůže konečníku. Při pokročilém stupni choroby pak výhřez uzlů, jejich otok, trombóza a bolest. Tyto příznaky se ale mohou vyskytovat i u řady dalších chorob střeva a konečníku.

Hemor Foto

Jak se hemoroidy diagnostikují ?

Základem je podrobná anamnéza obtíží a příznaků, dále zhodnocení celkového zdravotního stavu pacienta a posléze vyšetření konečníku pomocí tzv. anoskopu

Jak se hemoroidy léčí ?

Bez efektivní terapie postupně narůstá velikost hemoroidálních uzlů a obtíže jimi způsobené

Konzervativní metody léčby sestávají z úpravy životosprávy, stravovacích návyků, způsobu vykonávání potřeby, hygieny řitní oblasti. Ke zmírnění příznaků hemoroidů je k dispozici řada doplňkových medikamentů v podobě tablet, mastí anebo čípků, které v sobě kombinují různé léčebné látky.

Při trvajících projevech hemoroidálního onemocnění se k léčbě a ovlivnění příznaků užívají převážně miniinvazivní ambulantní zákroky, méně potom větší operační výkony.

Miniinvazivní ambulantní zákroky

Elastická ligatura dle Barrona, RBL

Všeobecně nejpoužívanější metoda, při které se speciálním aplikátorem nasazují na základny hemoroidů škrtící gumičky. Po zaškrcení hemoroidální tkáně dochází k její postupné nekróze, odloučení a dohojení takto vzniklých vřídků.    

Barron

 

Infračervená fotokoagulace, IRC, IPC

Účinná metoda využívající krátkých impulzů infračervené kontaktní fotokoagulace na základny hemoroidů. Tato metoda je minimálně bolestivá, a proto lze ošetřit při jednom zákroku i více míst najednou. Metodu lze kombinovat s elastickou ligaturou.  

IRC

 

HeLP - HALO metoda, Hemorrhoid Laser Procedure - Haemorrhoid Artery Ligation Operation

Principem této metody je vyhledání přívodné hemoroidální tepny nad hemoroidálním uzlem pomocí ultrazvukové sondy a následný uzávěr této tepny pomocí impulsu laserového paprsku. Hemoroidální uzel po přerušení tepenného přívodu krve postupně regreduje. Zákrok je bezpečný a nebolestivý. Ošetření zdrojových tepen všech uzlů najednou trvá asi 20 minut. Vykazuje velmi dobré okamžité i dlouhodobé výsledky.